celtic 2 kale krc5a1evica pits 2 1 c bc near bujanovac southeast serbia 

 

                                                    ПРИПРЕМА ЗА TЕМАТСКУ НАСТАВУ

                                        

 

 

 

 

Наставни предмет :   Свет око нас, Природа и друштво, Српски језик, Математика,

                                   Ликовна култура, Психомоторна реедукација, Пројектна настава

                                   Дигитални свет,Физичко и здравств.васпитање

Временско трајање: 4 часа- групе (А и Б)

Разред : 1-2-3 и 4.разред

Датум : 06 и 07.10.2020.

Име и презиме наставника : проф.раз.наст. Сандра Еделински, олигофренолог Ивана

                                              Вејновић, логопед Снежана Чикарић

Наставна тема: Археолошки остаци прошлости

Наставна јединица : ''Мали археолози''

Тип часа : Обрада (линеарна повезаност наст.једин.по предметима и са другим разредима)

Категорија: Интердисциплинарни приступ планирању наставе- радионица

Циљеви часа :

                        Приближити ученицима термин археолошки предмети и на

                         интересантан начин

                         представити који материјални предмети обухватају овај период те њихову

                         употребу у различитим наставним предметима.

                      

                         Усвајање појма археологија, стицање знања о важности

                         прикупљања материјалних предмета који су од велике

                         важности за тумачење начина живота тадашњих људи. Уочити

                         њихов утицај у свим сферама живота кроз дугу историју човечанства.

                         Брига о материјалним добрима као делу културе и традиције, усвајање

                         адекватних модела понашања (прикупљање и заштита предмета од

                         историјског значаја ), развој одговорности према наслеђу наших предака ,

                         развој сарадње и подстицање тимског рада током датих активности,

                         схватање употребне вредности моделованих предмета и предмета

                         из прошлости.

                         Подстицање радозналости, развити креативност, знати посматрати

                           и запажати детаље, развити логичко мишљење-користити у

                         свакодневном животу, развити фину моторику шаке

                         (хвата), памтити: податке, слике,чињенице , обогатити фонд речи,

                           препознати и развити позитивна осећања према прошлости као делу

                           заоставштине људи који су живели пре нас.

Облици рада: Индивидуални, фронтални, групни рад.

Наставне методе : Непосредно посматрање, метода разговора, описивање, објашњавање,

                               демонстративна, илустративна метода, практичан рад.

Наставна средства : интернет, глинамол, пластелин, стаклене и пластичне

                                   чаше, маказе, лепило

Исходи : Стицање нових знања о појму археолошка збирка предмета

                             давне историјске прошлости и њеном значају у очувању

                             идентитета људи али и нас самих, ученик препознаје и

                             усваја заједничке

                             и појединачне активности током рада, сарадња, партнерство,

                             подршка

                             групе, рад по моделу и налогу, знати повезати археолошке материјалне

                             предмете са свим предметима у настави и своје искуство практично

                             применити у свакодневном животу

Наставна средства:

Извори : Уџбеници за сва четири разреда из горе наведених предмета, Илустрована

               историја света- ''Праисторија''Нил Морис, 2011.год.Књига –комерц Београд,

               Народна библиотека Србије, Београд ; интернет странице које су везане за ову

               наставну тему; ''Водич за мале праисторичаре ''( 6-8 година) Анђелка

               Радосављевић и Радован Сремац, Издавач: Весна Буројевић-Галерија слика

               ''Сава Шумановић''

                

Речник непознатих речи : Археологија- је наука која проучава материјалне

                                           (опипљиве, видљиве) остатке људских делатности попут:

                                             грнчарије, оруђа, оружја,грађевина,...предмети, слике ,

                                             писмо,...

                                           Остаци-комади или делићи било чега што је сломљено

                                             или уништено

                                                

                                                                                       ТЕМАТСКА НАСТАВА

                                                   Т О К   Ч А С А

 

 

*Активност наставника :                                                                                       Активност ученика :

-Уводни део : 10 мин                                                                                 Сваки ученик ради задатке према

(Ученици пажљиво слушају)                                                                          својим способн.-ИОП2

(Мотивациона активност, истицање

кључне речи археологија-археолошки остаци)                                          ( Уз помоћ логопеда изговарају

Да бисмо лакше схватили шта су то археолшки                                              речи које су нове-теже се изговар.)

остаци прво ћемо погледати слике на интернету.

Ученици имају прилику да виде ископине ,                                                    (Описују оно што виде. )  

места на којима се копањем долази до материјалних

доказа људских делатности. Описују оно што виде.                                       ( Виде се чиније,чаше,ћупови,..

Видите да су то комади или делићи нечега што је                                          све је старо,полупано-Да ли

некад било цело и у употреби. Неки предмети се                                           се може поправити?)

могу полепити а неки не,постоје и очувани

предмети...Свакако их требамо сакупити и

сачувати како би и будуће генерације могле да

сазнају нешто о животу људи у далекој прошлости.

 

 

04  
   

 

 

 

Излазимо на интернет страницу локалитета у

нашој Општини, познатији под називом

''Градина'', затим,локалитет-ископине у

Ср.Митровици ....                                                                                           ( Да, изгледа као да је срушено,...

Разговор о локалитету и ономе шта је пронађено                                           Описују оно што виде,постављају

од предмета из далеке прошлости....                                                             питања...)

Препознати темеље некадашњих кућа,...

 

 

arheoloski ostaci Zitni trg autor fotografije Gianluca Baronchelli 640x300  
   

 

 

 

Данас ћемо говорити о археологији као делу

далеке човекове историје чије остатке и данас

проналазимо. Они нам говоре како су људи

некада живели, чиме су се бавили, које су

материјале користили...

-Главни део: 15 мин                                                                           (Ученици одговарају на постављена 

  Наставник презентује,образлаже,усмерава,                                           питања, међусобно се допуњују,

пост             активно учествовање свих                                                                      богате своје знање, језички фонд,

учесника      у наставном процесу.                                                                              искуство, описују слике-остатке

Људи су у том с   Људи су на  самом почетку користили                                                       предмета)

оно што               оно што су проналазили у природи око себе:

,..                        дрво,кост,камен...Од тога су правили различите

предм                  предмете:посуде, оружје, алат, накит,..А када су

                           открили да глина  може да се обликује и печењем

н                         на отвореном пламену сачува, настали су

                          предмети широке употребе. Прелиставамо                                                        ( Ученици препознају и имен

                          дивну књигу''Водич  за мале праисторичаре''....                                                  предмете на сликама....)

интернет,...

                                            

      

celtic 2 kale krc5a1evica pits 2 1 c bc near bujanovac southeast serbia  
   

 

 

 

                                                Археолошки остаци предмета које су људи некада користили у свакодневном животу.

 

 

unnamed (5)  
   

 

    

                                           

Сада ћете у вашим свескама обојати                                                   ( Ученици бојају по моделу, прате

и именовати (моделе)предмете који                                                    линију,ограничен простор на папиру)

представљају археолошке остатке.                                                              

археолош

                           Ученици описују изглед предмета....  

                                                                                              

                                                                                                                              (Неке посуде као ове овде су целе,

                                                                                                                               док ове друге нису-коментаришу

                                                                                                                               ученици)

 

 

 

 20201006 104130  
   

 

 

 

    

Наравно проналаском метала направили су

готово трајне алате и украсе...

                                          

                                                                                                                                                                                                

 

Шта мислите шта се у њима чувало?                                                      (Храна, вода,..)

Због чега су оне сада оштећене?                                                           ( Зато јер су старе, давно су направљене.

Прошло је много година од када су

кориштене.                                                                                             ( Затрпане су у земљи...)

Чувало се уље,жито,зачини,..

Али захваљујући  ископавањима које

смо видели, људи су успели пронаћи остатке

предмета која су некада кориштена. На овај начин

сви ми можемо да видимо како су некада људи

живели и радили.

-Завршни део : 5 мин

Данас сте сазнали нешто више о археолошким

остацима и археологији.

Да ли сте запамтили шта је то археологија а шта                                        ( Да. Ученици уз помоћ наставника

археолошки остаци ?                                                                                    понављју шта значе ови термини)

А сад ћемо погледати још неке од ископина на

интернету ...                                                                                              ( Ученици заједно са наставником

                                                                                                                  описују оно што виде на сликама)

 

 

9691804545db976615fc93236219482 690x460  
   

 

 

    

 

*Активност наставника:                                                        Активност ученика:

 

Уводни део: 5 мин

(Мотивациона активност- поновити кључне                                           ( Ученици активно учествују,препознају

речи археологија-археол.остаци)                                                     именују археолошке остатке предмета,

                                                                                                             слике,..)

Погледати затим на интернету археол.остатке

пећинских цртежа, слика, прве писане речи у камену, глини,...

 

 

 

hijeroglifi t 1083485 egipatski hijeroglifi admin cool v
   

 

 

     

Како вам се чине ове слике, да ли

на њима можете да видите шта су све људи у то

време цртали и записивали?                                                           ( Да, види се како лове животиње,

                                                                                                      како оне изгледају,...види се како

                                                                                                      су изгледала слова-писмо)

Тако је. Ми ћемо данас указати на значај писане

речи кроз дугу људску историју.

Главни део: 20 мин

На претходном часу смо видели да у ископинама

можемо видети, шта?                                                                  ( Можемо видети различ.предмете,                                                                                            

Одлично! За нас је сада тренутно важно да су                              посуђе, слике-цртеже, писмо,...)                      

људи у једном тренутку почели да остављају

писане трагове. У њима су износили своја

осећања, мисли, страх,описивали догађаје...

Писана реч је исто

тако лепа ( ако не и лепша) колико и усмена.

Шта мислите, да ли је добро што су све што су

чули и видели записали? Зашто?                                                   (Да добро је. Тако можемо сазнати

                                                                                                    како су живели,шта су радили,..)

Да ли и ви у школи учите да пишете, читате,..?                             ( Да учимо)

Када ви нешто напишете, да ли ја онда то могу

прочитати и сазнати шта сте написали?                                         ( Да можете)

Зато можемо рећи да свако научено слово

је успех и напредак у комуникацији !

Сада ћете у ваше свеске записати нека од слова-

која смо до сада научили ( изговорите слова наглас)

:А, М, Н, И, Е- али и почетно писање                                   ( Ученици препознају и именују слова: цртице,линије,кругови..

                                                                                                     слова, пишу цртице, кукице,...)    

Обојајте их задатом бојом.

Прегледати и похвалити рад ученика.

 

Видели смо колико је важно знати писати

и читати. За крај, ми ћемо бити- ти наши

далеки преци. Оставићемо писани траг

у пластелину- слова која смо научили!

Ученици добијају пластелин у облику

плочице и дрвени штапић. Притиском на њу

праве траг (удубљење) слова које желе

исписати као и цртице,кукице,косе линије,..

 

 

CAM00558  
   

 

        

        

Вешто штапићем моделују слова у пластелину.                                                (Ученици показују између себе како су урадили

Ако и погреше, брзо поново измешају пластелин,                                            и исписали слова, цртице, линије...описују шта

направе плочицу и почну писати слово из почетка...                                       раде.)

Подсећамо се, да су се у далекој прошлости користиле

плочице од глине и да када су исписане или исцртане

одлазиле на печење, на ватри. Такве плочице су онда трајно

или готово трајно сачуване....

 

 

 

CAM00563

 

 

 

 

Након тога добијају налог да од пластелина                                      ( Претходно су добро измесили пластелин

направе на папиру слова....                                                              а онда почели да праве ваљке, моделују      

Прсти вредно раде,праве се ваљкасти                                              слова, питају како се то некада радило....)

облици и спајају у слова....

Наставник објашњава да је и тада човек

од различитих материјала, правио слова,

писао по глиненим плочицама, дрвету,

камену, цртао по зидовима пећина са бојама

дибијених од биљака,..

 

 

 

IMG 62c32421b318ebd935be5ca6a9aba452 V  
   

 

 

  

                                                                           Наши ученици зу озбиљно схватили свој задатак!

 

Труде се да што лепше обликују слова....

Браво! Одлично то радите !

Исто то можемо урадити и у глинамолу                                                ( Добијену масу лако обликују

који је сличан глини коју су некада                                                      а затим исписују слова, цртице,...

људи користили. Пошто је лака за                                                       Радимо као и у пластелину...)

обликовање она се и данас користи.

 

 

 

 20201006 104716  
   

 

 

 

Завршни део: 5 мин

Како вам се ово допада?                                                                       ( Одлично је. Лако се уписује. Баш су

Погледати урађене плочице и                                                               овако записана слова интересантна.

моделована слова. Похвалити                                                               Ученици коментаришу изглед свог

ученике.                                                                                               модела)

                                      

  

* Активност наставника:                                                              Активност ученика:

Уводни део: 5 мин                  

Ми на часу математике учимо да бројимо,

рачунамо, цртамо геометријске облике,

обележавамо задате просторе, повезујемо,

сабирамо, одузимамо,..Управо због тога што

су људи овладали овим знањем успели су

да израчунају и направе путеве, куће, посуде,

оружје,...До сада смо на претходним часовима

говорили о археолошким остацима. Подсетимо

се шта је све пронађено....                                                                     ( Ученици понављају: посуде, оружје,

                                                                                                              писмо, куће,..)

Одлично.Те предмете ћемо данас искористити

у раду са скуповима и бројевима.

 

Главни део: 20 мин

Ученици добијају дрвене штапиће који су

груписани по скуповима. Колико има штапића

у првом, другом и трћем скупу?                                                         ( У првом скупу има три, у

                                                                                                         другом један и у трећем два штапића)

 

 

 

CAM00562  
   

 

 

 

 

                                     Некада су у далекој прошлости ти дрвени штапићи и квадрати били направљени  од кости, камена или глине...

 

 

 

CAM00557  
   

 

 

 

Браво! А сад пребројте колико има дрвених

коцкица у овим преградама?                                                             ( У првој нема ништа, у другој две, у

Одлично !!!                                                                                       трећој једна и у четвртој три коцкице

Ученици затим раде по моделу и налогу

(уз помоћ наст.)У свескама су нацртана три

скупа.Какве предмете имамо у њима?                                                ( Имамо дрвене коцке,бокал од глине и

                                                                                                         чашу)

Тако је. Ваш задатак је да ове предмете обојате

задатом бојом и испишете тачан број елемената

у скуповима. Прегледати задатак.

Урадити и скупове

са пуно/мање и најмање предмета:          

 

 

 

20201006 104116  
   

 

                                                                            

Похвалити ученике.

Да ли волите балоне?                                                                          ( Дааа...! Да ли ћемо их цртати?)

Пошто је тако, балони ће сада долетети у ваше

свеске и донеће вам предмете из далеке

прошлости.

Ваш задатак је да те предмете обојате

задатом бојом, и да предмете из већег балона

повежете са истим предметом у малим балонима.

( Помоћ наст.,налог)                                                                          ( Ученици коментаришу шта са чим

                                                                                                          повезују , коју боју треба да узму,.)

 

 

 

20201013 094248  
   

 

 

 

Завршни део: 5 мин

Већ раније смо слушали и певали песму

Б.Коцкице ''Математика''. Пуштамо песму и сви                             ( Ученици активно учествују, певају)

заједно певамо.

*Активност наставника:                                                   Активност ученика:

 

Уводни део: 5 мин

Поновимо о чему смо

данас говорили.                                                                          У кратким цртама говоре ( уз помоћ настав.)

                                                                                                  о томе шта је то археологија....шта су то

                                                                                                  археолошки остаци....

На овом часу направићемо предмете

који су део археолошких остатака.

 

Главни део: 20 мин

Сада ћемо погледати

слике израде предмета од глине...                                      ( Ученици коментаришу изглед и намену

                                                                                          предмета који су пронађени као део

                                                                                          археолошких остатака)

 

 

 

praistorijski nalazi iz kapljeve 60134647
   

 

 

 

Погледати на интернету и кратак видео

снимак израде предмета од глине.

Ученици одговарају на питања наставника:                         ( Глина се поставља на округло постоље,

На чега се поставља комад глине?                                      Завртимо га и онда рукама обликујемо

Да ли је лака за моделовање (обликовање)?                       предмет који желимо направити: чашу,

Шта се на крају може добити од глине?                              чиније,вазу,..) Веома је мека за рад...

А сада склопите делове овог папирног

модела глиненог ћупа....

 

 

 

IMG 50ed1bd4f3f40b966c796ac745b1ddad V  
   

 

 

                                                            Одлично! Задатак је био тежак, али је на крају ипак успешно извршен.

 

Наш задатак на овом часу биће да од

глинамола направимо предмете који

су се некада користили.Ученици добијају

материјал за рад....

Наставник даје налог и

рад може да почне. Праве и обликују посуде,

вазе, кашике, мотике,...Браво, одлично ово

радите ! Шта сте то све направили?                                                  ( Ученици набрајају.....вазе, чиније,

                                                                                                        кашике, мотике, пишемо слова

                                                                                                        на плочицама глинамола,...)

 

 

 

IMG ac13aaf28a12b7723f9448d0248ca205 V  
   

 

 

 

Можемо то упоредити са предметима који                

се данас праве и од других

материјала: стакла, пластике,...

 

 

 

CAM00245  
   

 

 

                                        

Похвалити све ученике за њихов рад.                                                                

Данас смо видели како наши мали археолози могу да ''плове'' кроз различите наставне предмете. Сазнали смо нешто више, а наше ново знање применили у нама познатим предметима.  

Заштитом и чувањем предмета из прошлости моћи ћемо не само ми, него и будуће генерације да се упознају. Они ће заувек ''говорити''о времену и људима, њиховом животу и потребама.                          

 

Да би и други могли да виде шта смо ми то направили припремићемо подлогу на којој

ћемо то све изложити.

 

 

 

20201013 104838  
   

 

 

 

Завршни део: 5 мин

Ученици добијају подлогу за

своје израђене моделе археолош.

предмета: кестен, дрво, гране- како

би показали уску повезаност људи

са природом.

                                                                                                     ( Ученици активно учествују у

Задатак је да све израђене                                                      припреми подлоге за презентацију својих  

предмете изложе на једном                                                     радова. Сви се труде да се израђени

месту и представе као изложбени                                            предмети поставе тако, да се могу што

експонат.                                                                                боље видети. Анализа радова-оцена пет!)

                                                                          

 

 

20201013 105047